Školy Březová – střední odborná škola, základní škola
a mateřská škola, Březová, okres Uherské Hradiště

Splněné cíle? Populismus?

Platy učitelů by se v následujících letech mohly zvýšit na 28 až 30 tisíc korun. Ministr M. Chládek chce platy pedagogů navyšovat kontinuálně, a to i v návaznosti na kariérní řád, uvádí mluvčí ministerstva školství na konci března 2015.


Zatím jsou údaje na výplatnicích učitelů o dost nižší. Ale veřejnost je dlouhodobě podobnými informacemi ovlivňována a výsledkem je to, že se negativně naladí proti těm, kteří mají přece stále volno, prázdniny, krátkou pracovní dobu, jsou ve škole jen několik hodin denně... Účel bude splněn. Zavřeme jim (učitelům) ústa. Kolikrát se už v médiích s velkým předstihem objevilo a ještě se objeví, že učitelům se zvýší platy; mnohdy se to ohlašuje dlouhé měsíce dopředu. Tak jako nyní. Co se týká kariérního řádu, ministerstvo zatím jen prezentuje výsledky evropského projektu. Kolik to bylo řečí, že na zavedení kariérního řádu bude ministr požadovat ze státního rozpočtu až osm miliard korun. Realita je opačná; v kapitole školství se ve střednědobém výhledu státního rozpočtu v kapitole školství s žádným výraznějším navýšením nepočítá.

Ani na konci března neznám výši rozpočtu své školy

Píšu tyto řádky na konci března a výši rozpočtu školy stále neznám (situace je podobná po celé republice, i když si kraje dělají rozpočty pro školy trochu odlišně). Jaká bývá v těchto měsících reakce řady ředitelů? Na začátku nového kalendářního roku přicházejí dva až tři měsíce platového půstu, neboť neví, jaká bude výše nového rozpočtu. Ve srovnání s posledními měsíci předcházejícího roku, kdy vedení škol vyplácí zvýšené odměny, aby se vše vyčerpalo. A v této chvíli se MŠMT připomíná sliby o zvýšení platů. Lze se pak divit hlasům, že „pracujeme jen do výše svého platu“? A pokud někteří ředitelé budou tvrdit opak, ať skutečně zajdou mezi kantory a nesedí jen ve své kanceláři.

Samozřejmě, krajské odbory školství řeknou vyplácejte, nemáte důvod omezovat nenárokové složky, ale když pak ředitel finance nedostane, pokrčí rameny a prohlásí, že za to zodpovídá vedení školy. My nic, my muzikanti. Ze zvýšení platů nakonec nic zaznamenatelného nebude. Ale účel bude splněn. Rozděl a panuj.

Rozšiřování kapacit

Opakovaně se oznamovalo, že od roku 2014 je otevřený fond, který má zřizovatelům poskytnout dotace na navýšení kapacit mateřských a základních škol. Řeči, řeči, sliby, sliby, a skutek utek. Vysoký ministerský úředník z odboru vzdělávání MŠMT to nenápadně vysvětluje, že „otázka kapacit bude věcí zřizovatele a ten bude muset odpovědně zajistit místo pro dítě“. Ministerstvo přece školy v regionech neřídí.

Více než pět set škol uvěřilo a poctivě a ve velmi krátkém čase (během hlavních prázdnin) zpracovalo žádost, nechalo vypracovat např. objemovou studii, muselo předložit věcný záměr rozvoje školství v obci... a pro více než pět set žádostí nic, ani odpověď.

Pak přišlo nicneříkající vyhlášení dalšího kola v roce 2015 s nenápadnou větou, že i v druhém kole neuspokojené žádosti doporučí MŠMT na další dva fondy – ministerstva financí a EU, konkrétně Integrovaný regionální operační program (IROP), ve kterém bude k dispozici až 12 miliard korun. Ale hlavně musí ministr M. Chládek uvést: „Současná vláda je první, která se situací okolo kapacit mateřských a základních škol zabývá. Očekávám, že se nám problém s kapacitami podaří vyřešit do tří let.“

Realitou je ale vyjádření ministerských úředníků ( a jedno mám písemně) ve stylu, aby se vlk (ředitel) nažral a ministerstvo zůstalo celé. V odpovědi na dotaz ze začátku prosince 2014 je nám v polovině února 2015 sděleno, že v prvním čtvrtletí roku 2015 bude proveden výběr projektů k realizaci v r. 2015, a pokud prý nebude naše žádost mezi těmi, které výběrová komise doporučí k realizaci, určitě najdeme ve spolupráci s dalšími orgány státní správy finanční prostředky na realizaci záměru. To je výsměch. Jaká výběrová komise, kdo v ní sedí, podle jakých kritérií bude vybírat projekty? A je konec března 2015, konec čtvrtletí. A nic, ani obraz ani zvuk. Ticho po pěšině.

Jediný správný?

Ministr se chlubí, kolik cílů, které si předsevzal při nástupu do funkce, už má splněno. Jen se mediálně zviditelňuje, vytváří dojem, že on je ten jediný správný, který školství pomůže, ale on jen pohrdá invencí stovek škol a jejich pracovníků.

V současné době stavíme novou tělocvičnu, Halu kultury a sportu, která škole a obci velmi chybí (v naší Březové se společenské, sportovní, kulturní akce dělají společně, jsme komunitní školou skutečně, ne jen na papíře). Celou výstavbu za více než šestnáct milionů korun bez DPH financuje pouze náš zřizovatel - obec. Na konci června 2015 ji budeme otevírat.

Vzhledem k výstavbě Haly kultury a sportu obec nyní nemůže přístavbu učeben pro základní školu financovat. Požádali jsme o dotace z Fondu rozvoje kapacit mateřských a základních škol, ale asi jsme skutečně „na konci světa“, takže nevíme, koho je třeba znát.

Byl jsem k ministru M. Chládkovi v dopise, který jsem mu napsal, upřímný, i když už jsem mnohokrát poznal, že upřímnost se trestá – na rozdíl od přetvářky. Zeptal jsem se, koho je třeba znát dnes, abychom mohli dotace z Fondu rozvoje kapacit mateřských a základních škol získat. Také jsem napsal, že to vypadá, že se velmi snaží, že toho hodně podporuje, že to je sympatické. Neodpověděl. Dnes jeho snažení v mnoha návrzích, se kterými často přichází, vidím jako populismus.

Kvalitu školy nelze posuzovat podle toho, kde se nachází, jak je velká... Kdybych jako ředitel čekal na dotace, na přízeň dočasně mocných, nebylo by v naší Březové nic. Ani škola, ani kultura, ani Hala kultury a sportu. Ještě že máme pro školu na konci světa u nás v obci na konci světa prozíravé zastupitelstvo a skvělého starostu.